Past award recipients

The University of Calgary Teaching Awards program has been held annually since 2014. Now featured on the Wall of Honour in the Taylor Institute, a complete list of all past award recipients can be found here.

Award for Curriculum Development
Faculty of Veterinary Medicine

Award for Educational Leadership
Leslie Reid, Faculty of Science

Award for Experiential Learning Initiatives
Derek Hassay, Hayskayne School of Business

Award for Full-Time Academic Staff
Ken MacMillan, Faculty of Arts
Janet Groen, Werklund School of Education
Andrew Estefan, Faculty of Nursing
Heather Addy, Faculty of Science
Isabelle Barrette-Ng, Faculty of Science

Award for Graduate Assistants (Teaching)
Marie-Andree Langlois, Faculty of Science
Carmen Braden, Faculty of Arts
Jared Fletcher, Faculty of Kinesiology

Award for Graduate Supervision
Peggy Patterson, Werklund School of Education

Award for Academic Librarians, Archivists and Curators
Barbara Brydges, Doucette Library, Werklund School of Education

Award for Non-Academic Staff
Craig LeBlanc, Faculty of Environmental Design

Award for Sessional Instructors
Francisco Alaniz Uribe, Faculty of Environmental Design

Award for Teaching in Online Environments
Meadow Schroeder, Werklund School of Education

Award for Team Teaching
Tracey Clancy and Rita Lisella, Faculty of Nursing

Award for Curriculum Development
Bachelor of Education

Award for Educational Leadership
Formal role: Jennifer Lock, Werklund School of Education
Informal role: Ken MacMillan, Department of History

Award for Experiential Learning Initiatives
Willem Wildering, Department of Biological Sciences

Award for Full-Time Academic Staff
Professor: Jo Towers, Werklund School of Education
Associate Professor: Reed Ferber, Faculties of Kinesiology and Nursing
Assistant Professor: Adam McCrimmon, Werklund School of Education
Senior Instructor: Norm Bartley, Schulich School of Engineering
Instructor: Kyla Flanagan, Department of Biological Sciences

Award for Graduate Assistants (Teaching)
Ashley Bromby, Department of Chemistry
Muhammad Khan, Department of Mathematics and Statistics
Yang (Flora) Liu, Werklund School of Education

Award for Graduate Supervision
Nancy Moules, Faculty of Nursing

Award for Non-Academic Staff
Individual: Bill Richardson, Faculty of Kinesiology
Team: Staff of the Department of Anthropology and Archaeology

Award for Sessional Instructors
Susanne Cote, Department of Anthropology and Archaeology

Award for Teaching in Online Environments
Barb Brown, Werklund School of Education

Award for Team Teaching
Søren Boysen and Serge Chalhoub, Faculty of Veterinary Medicine

Award for Curriculum Development
Glen Bodner and Joshua Bourdage, Curriculum Review Leads, Department of Psychology, Faculty of Arts

Award for Educational Leadership (formal role)
William Pelech, Faculty of Social Work 

Award for Experiential Learning Initiatives
Lisa Stowe, Department of Communication, Media and Film, Faculty of Arts

Award for Full-Time Academic Staff
Professor: Brian Smith, School of Creative and Performing Arts, Faculty of Arts
Associate Professor: David Hansen, Department of Biological Sciences, Faculty of Science
Assistant Professor: Heather Jamniczky, Department of Cell Biology and Anatomy, Cumming School of Medicine
Instructor: Lorraine Letkemann, Faculty of Social Work 

Award for Graduate Assistants (Teaching)
Jess Nicol, Department of English, Faculty of Arts 
Sarah Anderson, Cumming School of Medicine
Mark Mahadeo, Department of Biological Sciences, Faculty of Science

Award for Graduate Supervision
Jeffrey Dunn, Department of Radiology, Cumming School of Medicine

Award for Non-Academic Staff
Individual: Chris Simmon, Department of Electrical and Computer Engineering, Schulich School of Engineering
Team: Academic Turnaround Program 

Award for Sessional Instructors
Joe Kadi, Women's Studies Program, Faculty of Arts
Rod Squance, School of Creative and Performing Arts, Faculty of Arts 

Award for Continuing and Professional Education 
Vivian Hansen 
Continuing Education 

Award for Curriculum Development
Advancing Healthy and Socially Just Schools and Communities (Lana Wells, Lynn Corcoran, Tonya Callaghan, Darren Lund, Deinera Exner-Cortens, Kim Campbell)
Faculty of Social Work, Werklund School of Education

Award for Educational Leadership
Formal role: Kevin Busche
Cumming School of Medicine

Informal role: Reed Ferber
Faculties of Kinesiology and Nursing 

Group: Roots of Resilience Facilitation Team (Russell Thomson, Jennifer Thannhauser, Ashley Fox, Ninfa Garay, Alex Klassen, Pearl Niuewenhuis, Zoe Say)
Student Union Wellness Centre

Award for Experiential Learning Initiatives
Aaron Williams
Department of Geography, Faculty of Arts

Award for Full-Time Academic Staff
Professor: Sally St. George
Faculty of Social Work 

Associate Professor: Lee Carruthers
Department of Communication, Media and Film, Faculty of Arts

Assistant Professor: Catherine Burwell
Werklund School of Education

Senior Instructor: Mayi Arcellana-Panlilio
Cumming School of Medicine

Award for Graduate Assistants (Teaching)
AnneMarie Dorland
Department of Communication, Media and Film, Faculty of Arts

Taryn M. Graham
Cumming School of Medicine

Khobaib Zaamout
Department of Computer Science, Faculty of Science

Award for Graduate Supervision
Ray Turner
Department of Biological Sciences, Faculty of Science

Award for Librarians, Archivists and Curators
Don MacMillan 
Libraries and Cultural Resources

Award for Non-Academic Staff (Individual)
Mike Paget
Cumming School of Medicine

Award for Sessional Instructors
Patricia DesJardine
Cumming School of Medicine

Katherine Mueller
Werklund School of Education 

Award for Teaching in Online Environments
Jessica Ayala
Faculty of Social Work

Award for Team Teaching
Les Jerome and Linda Kreitzer
Faculty of Social Work 

Award for Workplace Integrated Education 
Jim Reilly
George MacDougall High and the Werklund School of Education 

Award for Curriculum Development
Nanoscience Minor Program (David Cramb, Elmar Prenner, Darryl Barber, Ron Dyck, Max Anikovskiy, Simon Trudel and Hagar Labouta)
Faculty of Science

Award for Full-Time Academic Staff
Instructor: Fabiola Aparicio-Ting
Cumming School of Medicine

Senior Instructor: Brent Snider 
Haskayne School of Business

Assistant Professor: Hanan Bassyouni
Cumming School of Medicine

Associate Professor: David Nicholas
Faculty of Social Work

Professor: Larry Katz 
Department of Computer Science, Faculty of Kinesiology

Teaching Professor: Jalal Kawash
Faculty of Science

Award for Graduate Assistants (Teaching)
Colby Regel
Department of Biological Sciences, Faculty of Science

Mehrnoosh Tahani
Department of Physics and Astronomy, Faculty of Science

Elizabeth Watt
Department of Physics and Astronomy, Faculty of Science

Award for Educational Leadership
Individual, Formal Role: Ellen Perrault
Faculty of Social Work

Individual, Informal Role: Isabelle Barrette-Ng
Department of Biochemistry, Faculty of Science

Group: Health Champions Committee (Shelly Russell-Mayhew, Tina Gabriele, Alana Ireland, Kerri Murray, Gavin Peat)
Werklund School of Education, Faculty of Kinesiology, Ever Active Schools 

Award for Graduate Supervision
Shelly Russell-Mayhew
Werklund School of Education

Award for Experiential Learning Initiatives
Rajeev Nair
Department of Geoscience, Faculty of Science

Award for Teaching in Online Environments
Aubrey Hanson
Werklund School of Education

Award for Sessional Instructors
Robbie Babins-Wagner
Faculty of Social Work

Award for Non-Academic Staff (Individual)
Maria Soos-Gonczol
Faculty of Social Work

Award for Continuing and Professional Education
Marina Fischer
Continuing Education

Award for Team Teaching
Milana Trifkovic, Elise Fear and Laleh Behjat
Schulich School of Engineering

Award for Full-Time Academic Staff Instructor
Samantha Thrift
Faculty of Arts - Department of Communication, Media and Film

Award for Full-Time Academic Staff
Senior Instructor: Todd Hill
Cumming School of Medicine - Department of Family Medicine

Assistant Professor: Anusha Kassan
Werklund School of Education

Associate Professor: Kristine Bauer
Department of Mathematics and Statistics

Professor: Shelly Russell-Mayhew
Werklund School of Education

Award for Graduate Assistants (Teaching)
Suzanne Chew
Department of Geography

Anna Ordog
Department of Physics and Astronomy

Monica Jean Henderson
Department of Communication, Media and Film

Award for Graduate Supervision
Colleen Kawalilak
Werklund School of Education

Award for Educational Leadership
Formal: Scott Radford
Haskayne School of Business

Informal: Uttandaraman Sundararaj 
Schulich School of Engineering

Group: Manitoba First Nations Education Resource Centre Inc. (Lorne Keeper, Margaret Scott, Shirley Myran and Derek Courchene) and Werklund School of Education (Meadow Schroeder, Erica Makarenko, Jac J.W. Andrews)

Award for Experiential Learning Initiatives
Annette Tézli
Department of Sociology      

Award for Workplace-Integrated Education
Rachel Veronica Grimminck
Department of Psychiatry, Cumming School of Medicine

Award for Teaching in Online Environments
Rachael Crowder
Faculty of Social Work

Award for Sessional Instructors
Cari Din
Faculty of Kinesiology

Mary-Ann Mitchell-Pellett
Werklund School of Education

Award for Continuing and Professional Education
Cyndie Baum
Werklund School of Education

Award for Team-Teaching
Stephanie Bartlett and Erin Quinn
Werklund School of Education

Award for Librarians, Archivists and Curators
Michele Hardy
Nickle Galleries, Libraries and Cultural Resources

Non-Academic Staff
Naor Cohen
Haskayne School of Business